neděle 16. srpna 2015

Mölkky

Mölkky je tradiční finská hra, která některým nikoli náhodou připomíná u nás známější ruské gorodki. Ve Finsku je hra velmi oblíbená. Má jednoduchá pravidla, je vhodná pro všechny věkové kategorie, a především se hraje venku v přírodě.

Co je potřeba
K hraní potřebujete dvanáct kolíků s čísly a jeden na házení, a také venkovní prostor s rovným povrchem. Pokud ještě nevlastníte sadu Mölkky, můžete si improvizovaně vyrobit vlastní z polínek dřeva na podpal. Tak jsme původně hráli Mölkky i my v Kašperských Horách.

Improvizované Mölkky v Kašperských horách, 2013

Pravidla
Nejdříve je nutné rozestavit kolíky podle následujícího schématu. Pak určete místo, ze kterého se bude házet, a to 3-4 metry od rozestavených kolíků.

Schéma rozestavení kolíků

Následně určete pořadí hráčů. Hru je nejlepší hrát v počtu 3-5 hráčů. Nyní hra může začít. První hráč se postaví na vyznačené místo a hodí kolíkem tak, aby srazil buď co nejvíce očíslovaných kolíků, nebo pouze jeden s vysokým číslem. Pokud hráč shodí více než jeden kolík, dostane tolik bodů, kolik shodil kolíků. Pokud hráč shodí pouze jeden kolík, započítá se mu číslo uvedené na kolíku. Po každém hodu se shozené kolíky postaví na místě svého dopadu a hráči se vystřídají. Cílem hráče je dosáhnout počtu 50 bodů. Pokud hráč číslo překročí, jeho skóre se snižuje na 25 bodů. Pokud hráč třikrát za sebou mine, je ze hry vyloučen. Vyhrává ten, který dosáhne jako první počtu 50 bodů. Hra je tím ukončena.

Češi vs. Finové – Vysočina – červenec 2015 – reportáž
Dne 8. července 2015 se konalo v jedné z pulzujících metropolí Vysočiny, obci Šimpach, mezinárodní utkání v Mölkky. Atmosféra byla již od ranních hodin napjatá jako tětiva Hérakleitova luku. Finský tým dorazil den předem, aby se aklimatizoval a druhý den ráno již absolvoval návštěvu nedalekého Pelhřimova a hradu Kámen. Finsko vyslalo dva ze svých nejlepších hráčů Mölkky současné doby, Ailu a Michaela, oba největší talenty týmu Vantaa. Na české straně se proti nim postavili Jaroslav za tým Švihov, Zuzana za domácí tým Pelhřimov a Markéta za tým Plzeň. Jaroslav se nám před začátkem hry svěřil, že si věří na vítězství. V rámci své přípravy absolvoval jediný zápas, který s přehledem vyhrál. Finové ale přistupují ke hře s vrozeným typicky finským charakterovým rysem Sisu a tak i z nejvíce krizových situací v cizím prostředí dokáží vytěžit maximum. 
Hra začala. Kdyby na místě byli nějací diváci, viděli by teď ve tvářích všech hráčů pekelné soustředění. V první části hry se rychle dostává do popředí Aila, Jaroslav je jí ale v patách. Michaelovi se příliš nedaří, dnes není jeho den. Zuzana s Markétou si přičítají body pomalu ale jistě. Michael dělá trojchybu, ale není přítomen rozhodčí, který by ho vyloučil, proto hraje dál. První hru vyhrává s přehledem Aila.
Jaroslav prohlašuje, že je to jen náhoda a ihned se chystá na odplatu v druhém kole. S trochou štěstí uspěje a raduje se z vítězství. Třetí hra bude rozhodující. Markéta má dobře rozehráno, postupuje rychle vpřed a stačí jí už jen sedm bodů k dosažení padesáti bodové hranice. Bohužel se jí stále nedaří trefit osudnou sedmičku a omylem trefuje vyšší kolík, takže se rázem dostává na pouhých 25 bodů. Mezitím se dopředu dostává Aila a přesným hodem vyhrává třetí hru. Zápas je ukončen a finský tým se raduje z vítězství. Jaroslav prohlašuje, že je to pouze náhoda a již se chystá na další příležitost, kdy Finům porážku oplatí.


Dva rivalové. I když je rivalita mezi týmy nezměrná, nesmíme zapomínat, že šimpašské Mölkky je hlavně o utužování česko-finských vztahů.
 
Trávu je dobré posekat, aby Mölkky byly při hře vidět. I na takové detaily musí myslet pořadatelé prestižních utkání na Vysočině.

Žádné komentáře:

Okomentovat