sobota 19. ledna 2013


Je vám zima?


Leden a únor jsou tradičně jedny z nejstudenějších měsíců v roce. Je tomu tak u nás a platíto samozřejmě i na severu Evropy. Akorát s menšími rozdíly.
Ne nadarmo si každý druhý dotázaný v souvislosti s Finskem vzpomene na sníh, led a mráz. Finská zimní sezóna trvá kolem čtyř až pěti měsíců počínaje prosincem a konče dubnem. Není ale vi v centru Helsinek na jednom z nejjižnějších míst Finska.
Teplotní rozdíly mezi jižním Finskem a oblastmi za polárním kruhem jsou samozřejmě znatelné po celý rok. Na jihu v nejstudenějším období málokdy klesne rtuť na teploměru pod -30°C. To v Laponsku je to celkem běžná záležitost. V roce 2009 byla v Laponsku jedna z nejmrazivějších zim, teploty se i více než tři týdny pohybovaly pod -50°C. Běžně je tam spíše kolem -30°C, ale lidé jsou tam na zimu dobře vybaveni a dokáží i při těchto teplotách naprosto bez problémů vykonávat nejrůznější venkovní práce a aktivity.
Mezi nezbytná vybavení finské chaty či domu patří proto také pravá finská sauna, nejlepší místo, kde se dostatečně prohřát a pravidelnými návštěvami se obrnit proti nejrůznějším nemocem a nástrahám zimních měsíců. Saunování s přáteli nebos  rodinou je také zaručeným lékem proti depresím spojeným s krátkými pochmurnými zimními dny!
Nedostatek světla v zimě vám vynahradí světlé a teplé noci během léta. Proto je léto také časem různých festivalů - z nejznámějších uvádím třeba nejslavnější filmový festival v laponské Sodankylä, nebo největší finský rockový festival Provinssirock v Seinäjoki. 
V letních měsících, ač je to pro nezkušeného cestovatele z našich končin třeba překvapením, se teploty i v nejsevernějších oblastech šplhají k 25°C. Na jižním pobřeží si během několika opravdu slunečných dní v červnu nebo červenci můžete užít i teploty přes 30°C. V roce 2010 i 2011 se léto ve Finsku opravdu vydařilo a s o trochu nižšími teplotami bylo srovnatelné s tím středoevropským. Běžné léto je ale plné přeháněk a mračen, na severské rozmary počasí je prostě nutné se připravit. Díky častým děšťům je ale finská zeleň ještě zelenější a vzduch ještě více svěží, a tak je léto jedno z nejkrásnějších finských období. Naplno začíná již v červnu a pokračuje v červenci. Koncem srpna už ale nastoupí podzim a jakmile uvidíte v televizních zprávách dlouhé záběry na laponskou přírodu zbarvenou do cihlově oranžové (ruska), začněte se chystat na finskou zimu.

Jak je vidět, letos pravá finská zima ještě nezačala. Dnes dokonce došlo k výkyvu teplot a překvapivému oteplení na severu Finska. Teploty se vrátí ke svým obvyklým hodnotám během příštího týdne.

Aktuální počasí ve Finsku: 

19.1.2013 (So)
Helsinki: -15°C
Rovaniemi: -4°C
Seinäjoki: -3°C

20.1.2013 (Ne)
Helsinki: -8°C
Rovaniemi: -12°C
Seinäjoki: -11°C

21.1.2013 (Po)
Helsinki: -12°C
Rovaniemi: -17°C
Seinäjoki: -21°C

Žádné komentáře:

Okomentovat