čtvrtek 20. září 2012


Za jeden večer do Bosny i do Finska


Ve středu devatenáctého se v sedm hodin pomalu začli trousit první a zároveň bohužel i poslední návštěvníci povídání o Bosně a Hercegovině a Finsku do klubu Labe v Hořovicích. Klub sice pojme až třista lidí, o sedadla však ve středu nouze nebyla. Pár místeček bylo ale zaplněno přívětivými tvářemi lidí, kteří se přišli něco nového dozvědět o dvou pro Čechy docela neznámých evropských zemích, a dobrá nálada se v sálu udržela až do konce celkem asi dvouhodinového povídání.


Prezentaci zahájil v poněkud depresivnějším duchu Ondřej Havránek, světem sježděný zkušený dobrovolník AFS, který se tento večer rozpovídal o svém trimestrálním pobytu v Bosně a Hercegovině. Po jeho absolvování se orientuje nejen v tamějším jazyce, ale také v politické situaci, historii a reáliích země. Těmto tématům se také věnoval ve své zajímavé prezentaci, zakončené promítáním krátkého filmu přibližujícího situaci v Sarajevu v době války a dnes.

Po Ondrovo poutavé prezentaci přišlo na řadu Finsko. Posluchači se jako obvykle při již zaběhnuté prezentaci fotografií dozvěděli o finském školství, alespoň pohledem ochutnali finskou národní kuchyni a zabrousili do různých končin této vzdálené země. Největší rozruch znovu vzbudil finský sport avanto, neboli koupání ve vodě ledového jezera. Návštěvníci přednášky pouze kroutili hlavami a nedali se přesvědčit o blahodárnosti tohoto finského očišťovacího rituálu.


Po skončení obou prezentací a prostoru k dotazům ještě naše milá dobrovolnice a organizátorka celého večera Kája Puchmertlová shrnula poslání, cíle a nabídku programů organizace AFS, díky které jsme i my s Ondrou objevovali svět. Pak už byl čas jít na vlak, a tak jsme se v pozdní hodině rozloučili s Hořovicemi a vydali se na cestu domů těšíce se na další příjemná setkání a vzpomínání na naše nezapomenutelné zážitky z našich hostitelských zemí.


Žádné komentáře:

Okomentovat