pátek 27. ledna 2012

Jak narukovat do finské armády

Armádní strava - párková polévka má pro Finy
až skoro mystický význam, znamenala zvrat ve válce s Rusy

Je libo vyzkoušet si vojenský výcvik? Pro středoškoláky
to ve Finsku není problém. Vlastní foto z obrněného
transportéru.
Téma finské armády si alespoň v krátkosti nemohu odpustit, protože tvoří důležitou součást finské společnosti. A to z jednoho prostého důvodu. Zatímco u nás v Česku už se můžeme setkat pouze s vojáky z povolání, ve Finsku stále platí povinnost základního vojenského výcviku pro všechny muže, kteří dospěli osmnácti let.
Pokud někdy v Helsinkách pobudete alespoň přes víkend, určitě se setkáte se spoustou uniformovaných mužů, čekajících v nádražní hale a na nástupištích na vlak domů. V pátek a v neděli je jimi centrum města úplně zaplněné. V novinách se každou chvíli dočtete o nějaké nové vojenské reformě či veřejné události a v parku už vás pak ani nepřekvapí, když se znenadání objeví dva autobusy a z nich vyskáče šedesát vojáků s krabičkami, do kterých budou celý den vybírat peníze na podporu veteránů ze zimní války.
Pro Finy, hlavně pro ty starší, je služba vlasti stále velice důležitou záležitostí. Je to víceméně dáno historií – tato severská země s pěti milióny obyvatel byla po většinu své existence součástí silnějšího Ruska či agresivnějšího Švédska. Tento fakt zůstává v myslích Finů dodnes. Nikdy proto neopomenou zavzpomínat na slavné vítězství proti Rusům a oslavit výročí získání nezávislosti.

Dostatek informací o fungování armády můžete dostat už na střední škole. Ministerstvo Obrany ve spolupráci se Záložními jednotkami armády Finské republiky (MPKY) pořádá každoročně dva kurzy základní obrany pro středoškoláky. Kurz má čtyři části. V prvních třech zájemci navštíví záchranou stanici, budovu policie a vojenské muzeum. Kurz vrcholí víkendovým výcvikem ve vojenské zóně, kde lze získat informace o strukturalizaci armády a vyzkoušet si, co vás jako budoucího vojáka čeká.
Měla jsem příležitost stát se součástí tohoto kurzu. Jednalo se o jeden z nejsilnějších zážitků mého života, na který už nikdy nezapomenu.

Vojenské stany na ostrově Santahamina. Sem se
bez povolení nedostanete.
Finská armáda čítá asi 8 700 profesionálních vojáků. Každoročně přijde kolem 2 000 nováčků splnit svou povinnou službu, která je na 6, 9 nebo 12 měsíců. Je nahraditelná třináctiměsíční civilní službou. Celkový rozsah finské armády je kolem 27 000 vojáků. V době války by mohlo být do služby povoláno 350 000, podle jiných údajů až 500 000 vojáků. Jejich počet se dramaticky snižuje od 80. let 20. století. V té době to mohlo být až 750 000 vojáků, což je šestina celkového nynějšího obyvatelstva Finska. V roce 2010 se nově snížil počet vojáků na 250 000 v záloze. I tak je to dvojnásobek vojáků, které by daly dohromady všechny ostatní severské státy. Finsko by se tak pyšnilo největší evropskou armádou. Armáda každoročně stojí Finy asi dvě miliardy euro.

A co si o povinné službě myslí Finové?
„Do armády se mi moc nechtělo. Myslel jsem, že to bude ztracený čas. Nakonec jsem si svoji službu ještě o několik měsíců prodloužil. Armáda mě nechala dospět, dokázal jsem se samostatněji rozhodovat a získal jsem tam nové kamarády na celý život. Jsem rád, že jsem tam byl.“ říká dvacetipětiletý Joona, který svoji službu plnil v hradní stráži v Helsinkách.

Vyfasovat uniformu a přežít víkend.
Zážitek je to rozhodně unikátní.
22.-24.10.2010 
„Podle mého názoru je finská armáda celkem na dobré úrovni. Ve Finsku spoustu lidí říká, že „armáda dělá z chlapců muže“. Je to docela drahá záležitost, ale lidé se ještě stále bojí Ruska – je to největší a asi jediná hrozba, kterou Finsko momentálně má.“ Říká student gymnázia Ilkka Lähde, který se k povinné službě bude hlásit letos v létě. „Jinak si ale myslím, že armáda už není a neměla by být tolik důležitá, jako byla kdysi. Vztahy s Ruskem už jsou někde jinde, než byly v 70. a 80. letech a tak podle mě není potřeba nadále udržovat povinnou službu. Je to příliš drahé a docela k ničemu – jeden můj známý říkal, že je deprimovaný hlavně proto, že je to víceméně nuda. Je to také nespravedlivé, protože vám to přeruší studium či práci na půl roku a nic tak zázračně užitečného se tam pro život vlastně nenaučíte. Z těchto důvodů se taky moji dva jiní kamarádi nechali zapsat k civilní službě. Trvalo to celkem třináct měsíců, ale po večerech mohli domů a jinak měli celkem normální život.“ Dodává Ilkka.
Nemyslí však, že by armáda byla jednoznačně špatná: „Mám i známého, kterému se tam velice líbí. Prodloužil si službu na dvanáct měsíců a bude z něho tedy poddůstojník s velitelským vzděláním. Pomůže mu to v kariéře, pokud bude chtít někdy v budoucnosti dělat třeba ředitele nebo vedoucího nějakého podniku. I on říká, že je to velice nudné a v armádě je spoustu idiotů, ale jinak je spokojený a užívá např. i výhod pro trénování své fyzické kondice – je totiž sportovec.“
„Já osobně půjdu pouze na šestiměsíční základní službu. Věřím, že bych mohl místo tohoto půlroku dělat mnohem užitečnější věci a také bych byl státu propěšnější, kdybych třeba pracoval a platil daně. Je poměrně těžké říci, co si vlastně myslím. Armáda je důležitá věc, ale její organizace může být ještě o hodně lepší.“ Zakončuje Ilkka. Je jisté, že armáda není již ve Finsku natolik populární ani užitečná, jako byla dříve. I tak nebo snad právě proto zůstává povinná služba velkým tématem k diskuzi ať už ve volebních programech politických stran nebo u nedělního rodinného oběda.


2 komentáře:

 1. Velice zajímavý článek, nechtěla by jste ještě sepsat něco podrobnějšího o kurzu základní obrany? Je to velice zajímavá myšlenka a pokud vím v podmínkách ČR něco takovéhu funguje jen pro studenty vojenské střední školy. Vzhledem k tomu, že se MO ČR v současné době více snaží přiblížit AČR občanům, kteří nemají s armádou žádnou zkušenost, mohl by Váš pohled na takou zkušenost být inspirující. :)Pro mě osobně je toto téma o to zajímavější, že dle vašeho článku se na organizaci tohoto, řekněme seznámení s armádou, účastní příslušníci Záložních jednotek armády Finské republiky (MPKY). Sám jsem příslušníkem Aktivní zálohy AČR, což je, pokud dobře chápu, obdobná struktura jako MPKY.
  http://www.acr.army.cz/aktivni-zalohy-6831/
  Jan Mattauch
  janmattauch@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší šance na výhru

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat