neděle 18. září 2011

Uprostřed finské divočiny

Když se v polovině dubna stromy ve Finsku konečně začínají zelenat, první jarní kvítí pomalu rozkvétá, sluníčko více hřeje a příroda se začíná probouzet k životu, začíná také finská chatařská sezóna.
Ve Finsku jsou tradiční finské mökki nedílnou součástí životního stylu i u těch nejkonzervativnějších městských lidí. Při procházce lesem byste mohli potkat manažera velké firmy, v týdnu oblékajícího značkový oblek s kravatou, o víkendu sekajícího dříví a sbírajícího maliny. Spíše ale nikoho nepotkáte. Finsko má zalidnění 17 obyvatel / km² a to činí jeho obyvatele na svých chatách ve většině případů izolovanými od veškeré civilizace.

Typická finská chata připomíná skromnější kanadský srub. Najdete ji nejčastěji v blízkosti křišťálově čistého jezera uprostřed nikde nekončícího členitého lesa. Staví se zásadně ze dřeva (- dřevo tvoří hlavní surovinu i pro stavbu většiny obytných domů ve městech a na předměstích). Podstatnou část interiéru tvoří pravá sauna, pokud není od chaty oddělena, zbytek je obytná část. V některých chatách naleznete různé moderní vymoženosti, avšak ve většině pouze to nepostradatelné. Nač je například potřeba voda z potrubí, když ji můžeme přinést z průzračného jezera? A nač potřebujeme topení, když nám chatu příjemně zahřejí kamna ze sauny?


Finové jsou lidé, kteří jsou s přírodou velmi těsně spjati. Nejenže v ní tráví spoustu času, ale také ji chrání a starají se o ni. Na stavbu chaty a sauny jsou přísná pravidla. Udává se například minimální vzdálenost sauny od jezera, charakter stavby a další důležité věci, které zabraňují ničení přírodního bohatství.

  Ale chaty se nestaví jen u jezer. Nesmíme zapomínat, že podstatná část finské hranice leží na pobřeží omývaného Baltským mořem. Chaty na pobřeží jsou stejně oblíbené jako ty uprostřed lesů. Vyjížďky vlastní loďkou kolem četných ostrůvků patří rozhodně k nádherným a osvobozujícím zážitkům. A myslíte, že Finům vadí průměrná teplota moře, která se pohybuje okolo 11°C? Pokud jste sledovali mé dřívější příspěvky, nepodlehnete ani na chvíli myšlence, že by snad Finy tenhle fakt nějak odradil od vodních radovánek.

Ze statistik je známo, že drtivá většina Finů má vlastní chatu a všichni ostatní mají k nějaké alespoň častý přístup. Ač se to nám Čechům, zavilým chatařům, může zdát celkem normální, jinde v Evropě to není tak obvyklé.
A přece jen je jednoduché odpovědět na otázku, proč se chataření stalo ve Finsku fenoménem.
Protože finská příroda je nádherná z jara i na podzim, sauna s koupáním v jezeře je neodmyslitelným osvěžujícím rituálem a lesní plody morušky a houby jsou nejlahodnější, když je nasbíráte přímo v lese. Protože Finové k přírodě neodmyslitelně patří, milují ji, opečovávají a ochraňují. Je součástí jejich života.

Pokud chcete porozumět finské duši, budete muset porozumět i vztahům a poutům seveřanů k přírodě. A vsadím se, že brzy pochopíte. Protože jeden z nejhezčích pocitů je být tam, na loďce na hladině ztichlého jezera, v sauně provoněné vůní březových metliček, v temném smrkovém hvozdu. Prostě tam, uprostřed té finské divočiny.

Obrázky

01 - chatová osada v Ylläs, Laponsko - prosinec 2010
02 -
blízko města Loviisa (soukromý ostrov), jižní Finsko - Juhannus 2011
03 - Karjalohja, jižní Finsko (na západ od Helsinek) - podzim 2010
04 - Rymättylä blízko Turku (na útesu u moře), jihozápadní Finsko - květen 2011
05/06 - střední Pohjanmaa, blízko Seinäjoki - říjen 2010

(pro přesnost se podívejte do mapy)

1 komentář:

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Obchod odkudkoli - Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

    OdpovědětVymazat