neděle 24. července 2011

Finové

Obyvatelé Finska jsou mírumilovní a klidní lidé, které jen tak něco nerozčilí ani nevyvede z míry. Lidé, kteří se naučili na tomto mrazy sužovaném a historií zkoušeném místě opravdu stylově a spokojeně žít.

Extravagantní Fin v centru Helsinek - to se jen tak nevidí.
Stereotypy
O Finech panuje ve světě mnoho stereotypů. Hlavně o jejich stydlivosti, nemluvnosti a zapšklosti. Samozřejmě potkáte ve Finsku lidi, kteří tomuto popisu odpovídají. Jejich počet se dramaticky zvyšuje v zimě, kdy je skoro pořád tma a mráz. Avšak s příchodem jara se otevře i finská duše. Sousedé vás najednou začnou zdravit a ptát se vás na plány na léto, na ulici se na vás dokonce i někdo usměje, v obchodě s vámi prodavačky vesele konverzují o počasí. Najednou jsou všichni venku, sekají trávu, sportují, grilují a koupají se v jezeře.


Finská houževnatost je pověstná. Není divu -
Finové se musí přizpůsobit extrémním podmínkám.
Přátelství s Finem
Finové jsou opravdu na povrch uzavření lidé. Stydliví a nedůvěřiví. Ale pokud se snažíte a proniknete touto jejich skořápkou, najdete lidi upřímně milující, věrné a přátelské. Pokud najdete ve Finsku přátelství, věřte, že bude opravdové. Přátelé na vás nikdy nezapomenou, zavolají o víkendu, jen aby se zeptali, jak se máte a pomohou vždy, když to budete potřebovat. Můžete se také spolehnout, že lidé udělají to, co slíbili.

Společnost
Většina lidí ve Finsku je poctivých – poctivě třídí odpad, platí daně, a když je někde něco zakázáno, nikdy zákaz neporuší.  S rezervou se tento rys musí brát samozřejme u mladých lidí, kteří opilí často vyvádějí různé věci a porušují zákony.
Díky všem těmto rysům finská společnost funguje lépe než kterákoli jiná. Finské sociální a veřejné služby fungují, na úřadech se vám dostane efektivnější a rychlejší pomoci, a v obchodě výborných služeb i třeba odborné rady na dané výrobky.


Výročí založení ostrovního opevnění
Suomenlinna - velká ceremonie
Finská soudružnost
 Mezi další finské charakteristické rysy patří také neuvěřitelná soudružnost, když jde o národní a mezinárodní záležitosti. Například sportovní úspěchy nebo vzpomínání na historické události. Je to nejspíše dáno právě historií, kdy byli Finové součástí buďto Ruska či Švédska až do roku 1917, kdy konečně získali nezávislost, které si doteď velice váží a přikládají jí zásadní význam v budování finské společnosti a státu. 

Jazyky
Ve Finsku jsou jak známo dva oficiální jazyky – finština a švédština. Většina Finů mluví finsky a pětiprocentní menšina potom švédsky. Švédští Finové jsou na svůj jazyk hrdí a nedají se v jeho používání nijak omezovat. Většina Finů – alespoň mladých lidí – finštinu nepovažuje za příliš atraktivní jazyk. Myslí si, že není líbivý a stěžují si na jeho nepoužitelnost.
Finština patří do skupiny ugro-finských jazyků ještě s estonštinou a maďarštinou. Maďarštině se nepodobá skoro vůbec, až na nějaká gramatická a jazyková pravidla, v estonštině je příbuznost s finštinou dobře znatelná. Tento jazykový vztah by se dal přirovnat asi jako čeština-polšina popř. ruština. Ostatní jazyky se od finštiny velice liší, a proto se Finové při učení nového jazyka učí vše od základů.
Avšak výborný školský systém a dostupnost angličtiny v běžném životě zapříčinily, že z velké části jsou všichni Finové komunikovat bez problémů anglicky. Úroveň angličtiny je s Českem nesrovnatelná. Ve Finsku se domluvíte anglicky prakticky všude. Můžete tam žít klidně deset let bez pronesení jediného slova finsky.


Záporné vlastnosti?
Samozřejmě si nelze Finy idealizovat, avšak šechny výše popsané vlastnosti ve Finsku ve velké míře opravdu naleznete. Co je však velkou finskou nevýhodou? Většina Finů se nedokáže prosadit. Jsou uzavření a nemluvní. Trvá velice dlouho, než si získáte jejich důvěru a než si vás pustí více k tělu. Tato vlastnost je pro Finy typická, ale pokud máte dostatek trpělivosti, nezoufejte. Finové jsou opravdu úžasní. Je jen důležité s nimi umět komunikovat a respektovat jejich vlastní kulturu a charakterové odlišnosti.

Stockholm nebo Talinn? Cena za alkohol
vyjde skoro nastejno.
Alkohol 
O Finech, stejně jako i o ostatních seveřanech se říká, že pijí hodně alkoholu. Kritizuje se také prohibice, která prý Finům poskytuje princip zakázaného ovoce.
Ve Finsku existuje jediný státní obchod "Alko", kde je k dostání alkohol. (Kromě piva - to je k dostání běžně i v supermarketu.) Na alkohol existují velmi vysoké daně, ale přece jenom je výhodnější nakoupit si ho v Alku, než zajít do restaurace. V hospodě či restauraci jsou ceny astronomické. Za skleničku českého piva zaplatíte v Helsinkách až osm euro! Cenový rozdíl napříč Finskem není nijak dramatický.
Další výhodný způsob opatření si alkoholu je na pravidelných lodních linkách do Stockholmu nebo estonského Talinnu, kde se alkohol prodává bez daně. Neuvěřitelné množství Finů proudí na těchto lodích do Stockholmu a zpátky, jen aby si po cestě nakoupili levný alkohol. Pokud v přístavu v Helsinkách potkáte cinkající pasažéry vyloďující se z velké lodi, pak si můžete být jistí, že většina z nich včera v centru Stockholmu ani nebyla.
Finové však i přes tyto fakta nejsou velkými spotřebiteli alkoholu. Ve statistikách je snadno předčí mnohé evropské i mimoevropské národy. Co je pro Finy mnohem destruktivnější je jejich způsob pití. Je více nárazový a exktrémní.
Běžný život a kultura jsou tedy do jisté míry ovlivněny konzumací alkoholu, ale v dnešní době poměrně kontrolovanou a přísně omezovanou. Většina běžných Finů nejsou žádní opilci. Dají si po sauně jedno dvě piva a k nedělnímu obědu sklenku vína. I tak jsou problémy s alkoholem pro Finy velice choulostivým tématem.

5 komentářů:

 1. Zajímavé schrnutí, jen by mě zajímalo, jestli Finové souhlasí...
  Fotky jsou vlastni?

  OdpovědětVymazat
 2. No jestli by Finové souhlasili, to nevím. Je poměrně těžké napsat nějakou obecnou charakteristiku o všech obyvatelích jakékoli země, ale k nějakým by to určitě sedělo, na to jsem tam byla dostatečně dlouho. :)
  Samozřejmě všechno se musí brát trochu s rezervou. Tenhle článek jsem měla rozepsaný už od května a bylo těžké ho dokončit. Velmi výstižná charakteristika o Finech je k nalezení např. v průvodci o Finsku z edice Lonely planet.
  Všechny fotky na blogu jsou mé vlastní a všechny z roků 2010/2011.

  OdpovědětVymazat
 3. Zdravím Markéta , prečítal som si články a názory na tvojom blogu na ktorý ma navigovala koordinátorka AFS Slovakia a veľmi ma zaujali :) Idem do Fínska cez AFS budúci rok a veľmi rád by som sa ťa spýtal na rôzne otázky ohľadom pobytu na ktorý sa teším ale mám aj menšie obavy... Neviem tu na teba nájsť email alebo iný kontakt. Napíš mi svoj FB,Skype atď na môj email - jakub777@post.sk , poprípade sa mi ozvi na FB ak ho máš ! ďakujem vopred :)

  OdpovědětVymazat
 4. Môj Facebook - Jacob Delacroix (Jakub Július Jankovič)

  OdpovědětVymazat
 5. Nádhera! Ozvu se ti na facebooku a ráda ti zodpovím na všechny tvoje otázky.

  OdpovědětVymazat