středa 18. května 2011

Magická čísla šest a jedna

Finsko je země zimních sportů. Sjezdové lyžování, běžkování, bruslení a skoky na lyžích jsou velice oblíbené ve všech koutech této severské země. Avšak jeden sport se nyní posunul v žebříčku oblíbenosti bezkonkurenčně na první místo. Který?
Myslím, že odpověď nalezne každý sám.
Neděle 15.5.2011 se zapsala do dějin finského ledního hokeje zlatým písmem. Po neuvěřitelných šestnácti letech čekání se snaživí a trpěliví Finové konečně dočkali historicky druhého zlata z mistrovství světa v ledním hokeji, pořádaného tento rok v hlavním městě Slovenska Bratislavě.

Očekávání byla velká a ještě větší radost ze zaslouženého vítězství. Finové jsou na své sportovní i jiné mezinárodní úspěchy velice hrdí a stále si je připomínají různými výročími a bujarými oslavami a tak si můžete představit, jak to asi od neděle tady ve Finsku vypadá. Ale vezměme to pěkně od začátku.

Během mistrovství ledního hokeje ve Slovensku se Finové už po osmé od získání jejich prvního a také jediného titulu mistrů světa z roku 1995 dostali do finále. Osud tomu chtěl, aby tam skončili právě s největším finským soupeřem Švédskem. Čtenář musí chápat, že mnoho Finů stále nemůže zapomenout na dlouhou historii švédské nadvlády nad Finskem. Většina z nich také nenávidí švédštinu, která je finským druhým oficiálním jazykem a povinně se vyučuje na všech školách. O to očekávanější byl právě nedělní zápas, který podle internetových zdrojů sledovalo v televizi na 2,4 miliónů Finů, což je skoro polovina všech obyvatel této malé země.

Atmosféra v malé hospůdce blízko našeho domu, kam jsem se svou hostitelskou rodinou šla zápas sledovat já, se dala před zápasem krájet. Po prvním švédském gólu Finové posmutněli a začali diskutovat o tom, proč se jim nikdy nepodaří mistrovství vyhrát. Někteří se dokonce měli už i k odchodu. Neuběhla ale dlouhá doba a ponurá nálada se otočila v jednoznačné nadšení. Při prvním finském gólu většina přítomných vyskočila ze židlí, čirá radost byla zřejmá na všech finských tvářích. A pak už finští hokejisté sázeli do švédské branky jeden gól za druhým a lidé znovu a znovu vykřikovali nadšením a objímali své přísedící. Byl to nádherný večer, ale hlavní oslavy přišly až následujícího dne.

To se na Kauppatori neboli tržním náměstí na nábřeží v Helsinkách shromáždilo 100 000 lidí, aby přivítali hokejové hrdiny do vlasti a oslavili jejich vítězství. Co se v helsinských ulicích dělo, bylo neuvěřitelné. Běžně mlčenliví, neprůbojní a stydliví Finové zaplnili nejen malé náměstí, ale celé centrum Helsinek, oslavovali, veselili se, smáli se a zpívali. Najednou se semkli jakoby dohromady, jako jeden národ, hrdý na svůj velký úspěch. Nedalo se nic jiného dělat, než se k oslavujícím připojit. Městem se nesla výborná nálada, kterou si mnozí Finové po vzoru svých hokejových hrdinů ještě vylepšovali alkoholem. Na Kauppatori nebylo k hnutí. Na pódiu kdesi daleko vpředu vystoupili někteří finští zpěváci, abychom se po čtyřhodinovém čekání konečně dočkali přiopilých finských hokejistů. Přišla je pozdravit i finská prezidentka Tarja Halonen s gratulací i pochopením pro jejich stav. Všichni z plna hrdla skandovali a pořád dokola zpívali oblíbenou píseň Den glider in.

Den glider in
Nemohu si to odpustit a na závěr vám vypovím příběh pojící se právě s touto písní.
I v roce 1995, kdy Finsko poprvé obhájilo titul mistrů světa v ledním hokeji, hrálo ve finále se Švédy. Finové Švédy nemají rádi pro jejich špatné zkušenosti z historie. Švédové Finy neumí respektovat – nikdy Finy neuznali jako rovnocennou zemi, i když projevy této rivality se nesmí zveličovat! Na politické scéně nezanechávají vcelku žádnou stopu, projevují se většinou jen mezi běžnými obyvateli a to rozladěností a reptáním, maximálně pak různými videi publikovaných na internetu, které mají zesměšnit jednu nebo druhou stranu.
Švédové, nemohouce si před finálovým utkáním ani na okamžik připustit, že by je snad Finsko dokázalo porazit, složili již s předstihem vítěznou píseň „Den glider in“, kterou bez skrupulí publikovali a zpívali. Finsko však překvapilo tehdy mladým hokejistou Ville Peltonenem, který mu zajistil první příčku a zlatou medaili. Švédové ztichli a rozradostnění Finové si přivlastnili jejich píseň, která se stala hokejovým legendárním hitem. (Díky povinné švédštině jejímu významu všichni rozumí a pro Finy tak nebylo těžké si píseň zapamatovat.)
Pokud se chystáte v nejbližší době do Finska, nevyhnete se její po šestnácti letech obnovené popularitě. Finsko teď prostě žije výhrou 6:1 a ze všeho nejlepší je být u toho!

Obrázky
01 - Kamarád z Faerských ostrovů i já sdílíme radost z finského zlata na oslavách v Helsinkách
02 - Helsinki, Kauppatori 16.5.2011 - sešlo se na stotisíc lidí
03 - Všichni jsme pozorně sledovali utkání Česko x Finsko - já i moje hostitelská rodina
04 - Náš obývací pokoj před začátkem posledních utkání 15.5.2011

5 komentářů:

 1. http://video.idnes.cz/?c=A110517_111216_ms-hokej-2011_lge&idVideo=V110517_120820_tv-sport_nov
  Nejvetsi sranda je, jak ten chlapik pak saha po tom poharu, aby jej zvedl, misto toho, aby pomohl tomu chudakovi.

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj

  Jsem fin a rad studovat cestinu, to je velmi zajimavy jak pises o Finsku, a co myslis o nase zeme :) Samozrejme se to motivuje me, kdyz je lehke rozumet neco tak znamy :)

  A take prekdla v finstine, jestli moje cestina je nerozumni :)

  Olen suomalainen ja opiskelen Tsekkiä ja minusta on kovin mielenkiintoista se, mitä kirjoitat Suomesta ja meidän kulttuurista. Tottakai minulle on myös helppoa ymmärtää tekstiä, koska kirjoitat minulle tutusta asiasta :)

  Juha

  OdpovědětVymazat
 3. Moi!
  Se on upea, että olet kiinostunut Tsekistä! Sun tšekin kieli on tosi hyvä! Mä ymmärsin kaikkea. Asutko Suomessa tai Tsekissä? (Anteeksi, että vastasin niin myöhemin, mä just tulin kotiin Tsekiin Suomesta ja mulla oli paljon tekemistä.)
  Kiitos sun kommentista. Kirjotaa lisää - olen kiinostunut miksi sun harrastaa Tsekkiä? ...
  Ahoj. Marketa

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímalo by mě, jestli sis tu vlajku do Finska přivezla nebo jestli sis ji koupila až tam :)

  OdpovědětVymazat
 5. Přivezla jsem si ji. Dostala jsem ji od kamarádky k narozeninám v časech, kdy jsem se začínala o Finsko trochu zajímat. :)
  To jsou teda otázky...:D

  OdpovědětVymazat