sobota 26. února 2011

Taneční ve finském stylu

Od tradičních českých tanečních se ty finské v mnoha ohledech liší. Tak už jen to, že zatímco u nás jsou taneční poměrně dlouho udržovanou tradicí, ve Finsku se jedná spíše o záležitost několika posledních let, za to však ve velkém stylu. Popíšu vám nyní, jak konkrétně moje taneční ve Finsku vypadaly.

Taneční tzv.“Staré tance“ (fin.“Vanhojen tanssit“) se tady vyučují přímo ve škole. Jak jste se již mohli dočíst v mém článku o finském školství, školní rok je tady rozdělen do 5-6 období, kdy v každém studujete jiné předměty. Vanhojen tanssit naleznete na většině gymnázií (na středních školách se tato tradice neudržuje) a můžete si je jako kurz navolit ve třetím období.

Škola, kterou navštěvuji, je největší gymnázium v celém Finsku a do kurzu se ročně přihlásí většina studentů druhého ročníku, což je v přepočtu asi 400 tanečníků a tanečnic. Během celého kurzu jsme se naučili devět tanců – Avaustanssi (Úvodní tanec), Tango, Virginia Reel, Cicapo, Jiffy Mixer, Kehruuvalssi (Valčík tančený v kruhu), Wengerka, Salty Dog Rag a Wienervalssi (Vídeňský valčík). Nakonec kurzu přibyl ještě „Oma tanssi“ neboli vlastní tanec vytvořený samotnými studenty, který se od ostatních velice liší. Jedná se většinou o směs všech různých moderních tanců, různého poskakování, hip-hopu...atd. Na závěrečný ples se však dokonale hodí, uvolňuje vážnou atmosféru a také dává studentům volnost a možnost vyjádřit se pohybem ve vlastním stylu.

Ale i všechny „staré“ tance jsou úplně odlišné než ty, které jsme se učili v českých tanečních – Finové i vytváří ke každému tanci choreografii s mnoha prvky, takže to pro obecenstvo je pořád zajímavé a i pro tanečníky to není nuda. Na druhou stranu je samozřejmě těžší se všechny tance naučit, ale když máte k dispozici celé školní období s hodinami třikrát týdně, stojí opravdu za to, abyste to zkusili.

Vyvrcholením našich tanečních kurzů byl samozřejmě ples, který se ve většině škol odehrává v prostorách tělocvičny nebo nějakého školního sálu. Naše škola každoročně pronajímá hokejový stadion v centru Vanty, protože 200 tančících páru se prostě do tělocvičny nevejde.

Ples se všemi očekávaná událost, které se účastní jak ostatní studenti ze školy a přátelé, tak celé rodiny, které se mnohdy sjíždějí i ze všech ostatních koutů Finska. Finové se neštítí utratit velké peníze za honosné róby, luxusní fraky, šperky i jiné doplňky, dokonalý účes i make-up...takže se návštěvníci můžou vždy těšit na velkou podívanou.

Den D pro studenty z Tikkurilan lukio nastal 18.2.2011, kdy jsme se všichni společně sešli na stadionu a tančili nejdříve pro naše spolužáky a večer potom s živým orchestrem pro naše rodiny. Moje hostitelská rodina u této příležitosti nemohla chybět, dokonce k nám zavítala na návštěvu hostitelská babička, která kvůli tomuto plesu vážila cestu až z Pohjanmaa (cca 400km). Atmosféra plesu byla výtečná, rozhodně se jednalo o silný zážitek, na který nikdy nezapomenu. Zatančili jsme všechny tance skoro bez chyby a pak se setkali s rodinami i přáteli, plni nejrůznějších dojmů. Společně s ostatními výměnnými studenty z Tikkurilan lukio a našimi hostitelskými rodinami jsme pak vyrazili do thajské restaurace a pak už jsme jen uvítali dlouhý spánek, který nás přenesl do prvního rána finských zimních prázdnin. A ty na nás čekají zase s dalšími ohromnými překvapeními a zážitky, ale o těch zase třeba až příště.

 

Ze stále ještě zimního Finska zdraví Markéta

Obrázky
01 - Já, můj taneční partner a ostatních 200 párů během závěrečného plesu ve Valtti areena.
02 - Sophia Pfeiffer, Mirjam Düben a já v šatně před začátkem plesu
03 - Naše hostitelské rodiny po skončení plesu v restauraci

Video
Chcete si udělat představu o finských tanečních? Zde je odkaz na video z večera, kterým se protančili studenti z Tikkurilan lukio (včetně mě) 18.2.2011:

http://www.youtube.com/watch?v=ZvUFJk2-x_8&feature=feedf

Žádné komentáře:

Okomentovat