středa 2. února 2011

Avanto a další finské zvyky

Finové jsou známí po celém světě vynálezem pravé finské sauny a jsou také jejími nejvěrnějšími návštěvníky. Neznám tady ve Finsku nikoho, kdo by v rodině neměl nejméně jednu saunu. Patří to jednoduše k výbavě domu či bytu stejně jako kuchyně nebo koupelna.

Osobně máme v rodině „sauna päivä“ neboli saunovací den, kdy každou neděli roztopíme saunu a pak tam strávíme celý večer.

Spoustu lidí nechápe, co je pěkného na tom, že sedíte v místnosti, kde se skoro dusíte a kde je nemožné horko. Pokud k nim patříte, přijeďte strávit jednu zimu do Finska a kouzlo sauny rychle pochopíte.

Sauna je způsob finské tradiční relaxace, způsob uvolnění a prohřátí. Tím, že se pořádně zapotíte, vyplavíte z těla všechny škodlivé látky a Finové osobně saunu doporučují jako lék snad na všechny nemoci.

Pokud strávíte den běžkováním venku nebo naopak sezením v práci, neexistuje nic lepšího, než večer zalézt do sauny, prohřát se a zapomenout na stresy každodenního života.

K saunování také neodmyslitelně patří zchlazení studenou vodou. Finové mají v oblibě i skákání do ledového jezera nebo do hromady sněhu.

Oba tyto způsoby jsem už také vyzkoušela a je to opravdu zážitek, na který nezapomenete.

S ledovým jezerem se pojí další finská tradice zvaná „Avanto“. Avanto je způsob plavání v ledovém jezeře bez předešlého saunování. Když u nás v Čechách nějakých pět otužilců vleze v listopadu na pár minut do Vltavy, komerční televize to vysílají jako hlavní zprávu ve večerních televizních novinách a lidé u obrazovek si klepou na čelo. Když ale ve Finsku ráno vyrazíte k jezeru blízko nějaké obydlené oblasti, potkáte takových lidí třeba dvacet.

My chodíme plavat s mojí hostitelskou maminkou teď už skoro každou sobotu. U jezera „Kuusijärvi“, které je od našeho domu vzdálené asi tři kilometry, funguje samozřejmě sauna, ale vedle můžete najít i malý domeček, kde se denně převlékají otužilí plavci a plavkyně.

Od domečku si můžete pronajmout klíče na rok, a když nahlédnete do seznamu návštěvníků, najdete důkaz, že je Avanto opravdu finskou rozšířenou tradicí.

Tak to jsou jen dva ze zvyků, se kterými se při cestami Finskem určitě potkáte. A měli byste je i vyzkoušet! Je to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Markéta

Obrázky
01 - Pohled na Kuusijärvi s vysekaným prostorem pro plavání v ledu
02 - Já u Kuusijärvi po plavání s mojí hostitelskou maminkou
03 - Já a kamarádka Sophia z Německa po plavání v šatně

Žádné komentáře:

Okomentovat