čtvrtek 6. ledna 2011

Nejlepší zážitek od mého příjezdu

Tak tohle je opravdu složité téma, protože vybrat z toho množství jedinečných zážitků jen jeden „nejlepší“ je opravdu nadlidský úkol. Od začátku svého výměnného programu se každý den setkávám se spoustou neuvěřitelných, odlišných a udivujících věcí, které dohromady tvoří jeden velký zážitek k nezaplacení.

AFS studenti vždy říkají, že během svého výměnného roku v zahraničí dostanete možnost, zkusit si věci, které byste nikdy ve své zemi nemohli dělat. Vždycky jsem tuhle frázi přijímala, ale nikdy jsem si ji plně neuvědomovala. Až sama ve Finsku jsem zjistila, že je to naprostá pravda a moc si této příležitosti vážím. Ve svém životě jsem snila o mnohých věcech a tady ve Finsku se mé sny staly realitou.

Když se však zamyslím nad určitým zážitkem, nemohu si odpustit vám popsat úžasné Vánoce, které jsme se svou hostitelskou rodinou strávili v Laponsku.

Jak jistě všichni víte, Laponsko je část Finska (také Švédska a Ruska) rozkládající se za polárním kruhem. Je to opravdu divoký kus země s úžasným přírodním bohatstvím. Když překročíte v zimních měsících polární kruh, stanete v nádherné zasněžené a zalesněné krajině plné úžasných divů, s volně pobíhajícími soby, celodenně rudým sluncem u obzoru, obrovským měsícem a mimo jiné i polární září, táhnoucí se po jasné noční obloze se zářícími hvězdami. Pokud budete mít štěstí, potkáte pravého Joulupukkiho (finského Ježíška), který vám nadělí spoustu nádherných dárků. Určitě si neodpustíte ani finský národní sport – lyžování a možná se svezete i na typických saních, které se zapřahají za psy. V příjemné restauraci zkusíte místní specialitu ze sobího masa s brusinkami a večer se v klidu prohřejete v pravé finské sauně. Okusíte samozřejmě také typické finské vánoční menu, které se skládá z pečené šunky, mrkvové a bramborové směsi, a spoustu druhů nakládaných ryb, včetně skvělého lososa, kterého Finové umí dělat na sto způsobů. Druhý den si třeba půjčíte sněžný skútr a projedete se v obrovské rychlosti nádhernou panenskou přírodou, nezapomeňte se však pořádně obléci, při teplotách -33°C vám může být trochu zima. Cestou zpátky navštívíte sněžnou vesnici, obrovský komplex spletitých chodeb, pokojů a sálů s vybavením postavených jen z ledu a sněhu a nahlédnete i do dvacet metrů vysokého iglú, sněžné meky všech Sámů, místních obyvatel. (Eskymáci zde, navzdory mínění většiny lidí, nežijí.)

Nechtěli byste si vyzkoušet takové Vánoční prázdniny? Já jsem je takto prožila a mohu jen doporučit.

Strávili jsme s mojí hostitelskou rodinou týden ve vesničce Ylläs za polárním kruhem, kde jsme opravdu tohle všechno vyzkoušeli. Na cestě zpět jsme ještě navštívili pravou finskou svatbu a příbuzné v Pohjanmaa. Finové jsou štědří lidé, kteří rádi věnují dárky i pozvánky na vánoční oslavy a opravdu si tyto svátky dokážou stylově užít.

Výlet do Laponska byl opravdu jeden z mých zatím nejlepších zážitků, splnil mi můj sen cestovat a podívat se do jiných částí Finska, ochutnat tamější speciality, vidět soby i liščí ohon (finsky dosl. Revontula = polární záře) a poznat pravé Vánoce ve finském stylu. Tímto děkuji své hostitelské rodině za tuto příležitost. Mám vás moc ráda.

Čtenáře z Finska zdraví Markéta

1 komentář: