pátek 1. října 2010

Kdo jsem, jak jsem se dostal k AFS a proč jsem se rozhodl strávit rok v jiné zemi

 

Zdravím všechny čtenáře mého blogu!

Jmenuji se Markéta Štauberová a žiji v Plzni se svými rodiči a o dva roky starším bratrem. Studuji na Mikulášském gymnáziu, kde budu příští rok maturovat.

26.září to byly přesně dva roky od toho osudného okamžiku, kdy jsem se dozvěděla o AFS. Byl by to normální nudný školní den, ale přečetla jsem si na nástěnce upoutávku na AFS prezentaci v naší sborovně. Docela mě zaujala mezikulturní a jazyková tématika a tak jsem se rozhodla přijít. Tam jsem se poprvé potkala s dobrovolníkem Lukášem Jandačem, který zapáleně předvedl celou prezentaci, přestože jsem se jí účastnila jen já a moje kamarádka. Byla jsem AFS přímo okouzlená a ještě ten den jsme se obě přidaly k dobrovolnické skupině Plzeň.

Tak asi ve zkratce začalo moje dobrodružství. Vždycky jsem přemýšlela o studiu v zahraničí, ale ten den poprvé se mi otevřely obzory a dozvěděla jsem se, že se snadno dá vyjet studovat i jinam než jen do Ameriky.

Stala jsem se AFS dobrovolníkem a za ty dva roky jsem potkala spoustu zajímavých lidí z celého světa a nasbírala spoustu užitečných informací a zkušeností ze kterých mohu na své vlastní výměně nyní čerpat. Od mého vstupu do AFS se hodně změnilo. Např. jsem pochopila jednu velice důležitou věc o výměnách. A to, že procvičování angličtiny a učení se cizího jazyka jsou jen vedlejší produkty celé této záležitosti. To mi předtím nikdy nedocházelo a teď se mi to potvrzuje každým dnem. Být výměnným studentem je prostě životní zkušenost.

Život v jiné zemi přináší tolik nových zážitků a možností! Poznáte nespočetně nových lidí, naučíte se být více tolerantní člověk, podíváte se na spoustu nových míst a dostanete příležitost věnovat se věcem, které byste nemohli dělat ve své vlastní zemi.

Zní to sice všechno jako jedno velké klišé, které všichni AFS dobrovolníci a výměnní studenti opakují stále dokola, ale tak to prostě je.

A to jsou důvody, kvůli kterým jsem chtěla i já strávit rok v zahraničí. Očekávala jsem od výměny hodně a už teď jsem dostala mnohem víc.

 

Proč jedeš do Finska?

Tak tohle je otázka, kterou jsem slýchala v posledním půl roku úplně nejčastěji. Spoustu lidem v mé zemi stále nedochází, proč by měli mladí lidé vycestovat jinam do zahraničí, než do Ameriky či Velké Británie. A spoustu Finů zase nedokáže docenit svou vlastní kulturu a výjimečnost své země.

Důvody pro mé studium se odvíjely od mého zájmu o tvrdou muziku, který se u mě projevoval asi od dvanácti let. V ten čas jsem se začala zajímat o finské metalové kapely, a že z Finska vzešlo pár velice kvalitních kapel, musí uznat každý. V jejich písničkách jsem slýchala finštinu, ten nádherně matoucí ničemu nepodobný jazyk. Finština mě velice zaujala a tak jsem si vyhledávala různá videa a další informace, až jsem se dostala k celému spektru informací o finské kultuře a zvycích.

Finsko a finštinu jsem si zamilovala. Finská kultura mi byla něčím velice příjemná a blízká. Finsko se zdálo být jako velice vyspělá a mírumilovná země, plná nádherných jezer a lesů, s nespočetně místy k saunování a relaxaci, s velice vyspělým školstvím, zdravotnictvím a dřevozpracujícím průmyslem.

Tak proč se nevydat právě tam?

Příjemný podzim přeje a z Finska zdraví Markéta

                                                   

Žádné komentáře:

Okomentovat